Hakkında

Bilgi ve paylaşımın haddinden fazla önem kazandığı modern zamanlarda, bilgi paylaşımını mümkün olduğunca arttırmaya çalışmak gibi birçoklarına göre boş, anlamsız ve gereksiz sayılan bir işe ancak gönüllü katılımcılar ve destekçilerle devam etmek maalesef bir zorunluluk olmuştur. Tarihi 90’ların sonlarına dayanan Demir Kelebek Gereksiz İşler Kulübü ve gönüllüleri modernizmden çaldıkları küçük zaman parçacıklarını birleştirerek bütüne giden yolda mesafe katetmeyi amaç edinmiş ve hatta pek bi sevmişlerdir. OctoPedia da bu yola rock ve türevlerine ait taş ekleyebilme fikrinden ortaya çıkmıştır. Bu noktada OctoPedia nedir? sorusuna verilebilecek en açıklayıcı yanıt; yazarlar ve dışarıdan katılımcıların tanıtım, oylama, yorumlama gibi hareketlerle ortaklaşa götürdüğü, grup/müzisyen, albüm, tür gibi bilgilerin bir arada toplandığı Türkçe içerikli internet rock ansiklopedisi’dir olacaktır. Bunun yanında uzun zamandır blog, dergi, fanzin gibi ‘underground’ olarak tabir edilen birçok yerde bulunmaya çalışmış OctoPedia yazarları ile kendini Türkiye’de neredeyse tamamen pop’a bulanmış olan Rock kültürünün dışında tutarak gerçek anlamda rock ve türevleri üzerine yoğunlaşanları bir araya getirmek ve aradaki paylaşımı arttırmaya çalışmak da önemli amaçlardan biridir.

Bugüne değin rock ve türevlerini yabancı dillerde takip etmeye çalışmış bazen yanılgılara bazen de yanlışlara kapılmış (dil problemi nedeniyle) herkesin, bilgiye daha rahat ulaşabilmesini sağlamak OctoPedia’nın en önemli isteği ve becerebilirse en büyük başarısı olacaktır. Tabi OctoPedia’yı tek başına bir bütün olarak düşünmemek de gerekli. Daha çok bu konudaki bütünü oluşturan parçalardan biri olarak adlandırılabilir. Ansiklopedi çalışmasına paralel yürümesi planlanan diğer projelerle birlikte başta bahsettiğimiz bilgi paylaşımı esas olarak, farklı alanlarda da boy gösterebilecek belki yeni bir kültür belki yeni bir bakış ve biçim oluşturmak da tasarlananlar/umulanlar arasındadır.

OctoPedia’ya herkes destek olabilir. Yazarlık konusu biraz çetrefilli bir iş olduğu ve sitenin alt yapısı ile ilgili ciddi problemlere de yol açabileceği için sınırlı tutulmuştur. Ama takipçi olmak ve üyelik konusunda doğal olarak bir sınırlama da yoktur. OctoPedia ile ilgili haberler, duyurular ve bilgileri alabilmek için siteyi takip etmenin yanında iletişim bölümünden üye olmak istiyorum başlıklı bir mail atmanız yeterlidir. 24 saat içerisinde size gönderilecek olan üye adı ve şifresi ile siteye giriş yapabilir, yorum bırakabilir ve albümleri oylayabilirsiniz. Aynı zamanda belirli periyotta çıkacak olan OctoPedia bülten de siteye bıraktığınız mail adresinize gönderilecektir.

Son olarak; OctoPedia web sitesinin açık kaynak kodlu WordPress ile hazırlandığını, site dışı yazım işlerinin OpenOffice, fotoğraf/resim düzenleme işlerinin de Gimp ile yapıldığını belirtmekte yarar var.

TEŞEKKÜR VE İTHAF

Herşeyin olduğu gibi bunun da başarılabileceği konusundaki inancı körükleyen Aneris‘e, Kelebekler Vadisi’nde DK tarihinin başladığı yerde en sıcak desteği veren Oceangypsy‘e, son anda yetişip birçok şeyi düzenleyen Yolgezer‘e, altyapı sorunlarını “hadi canım, bu da sorun mu yani” mantığıyla halleden BeyinsizBahçıvan‘a ve OctoPedia’nın hazırlanmasında emeği geçen ve en büyük alkışı hakeden Dr.Sayko‘ya çok teşekkürler.

Zamanın bi yerlerinde yollarımızın kesiştiği ama şimdi yanımızda olamayan müzik tutkunları Muzo ve Diler‘e, doğru olanı yapmanın birden fazla yanlış yolu olduğunu kanıtlayan Filiz‘e ve en çok da arşivciliğin kanımıza işlemesini sağlayan Salim Sedat Öz‘e ithafen…

%d blogcu bunu beğendi: